nawożenie ogrodów

Nawóz jest ostrożnym wydatkiem w ogólnych kosztach produkcji ponoszonych w sadownictwie. Mimo to niesprawne techniki wykorzystywania nawozów obniżą efektywność ich wykorzystania przez drzewka. Zastosowanie pokaźniejszych dawek w celu wyrównania strat nie jest rozwiązaniem, bowiem nieefektywne stosowanie nawozów może też zakwaszać glebę, a w dłuższym czasie zanieczyszczać wodę drenażową.

nawóz fosforowy   

Nawozy w sadownictwie – efektywność zastosowania

Długoterminową ripostą na dobre wykorzystanie nawozów w sadach jest dobre przemyślenie strategii ich wykorzystywania, żeby upewnić się, że jest ona tak wydajna, jak to wyłącznie dopuszczalne – oczywiście biorąc pod uwagę warunki oraz możliwości. W większości sadów nawóz podawany jest otwarcie do gleby, rozrzucony niedaleko linii drzew lub wprowadzany w ramach nawadniania.

W większości wypadków sadownicy wybierają nawóz na bazie wyników uzyskanych z poprzednich lat. Bierze się również pod uwagę kwestię kosztów oraz rozpuszczalności w wodzie, jeżeli wybrane nawozy w sadownictwie są przeznaczone do fertygacji. Mimo to innym aspektem wielokrotnie pomijanym jest zdolność przeróżnych nawozów oraz czynników pożywnych do przemieszczania się w glebie. Ta ich charakterystyczna mobilność ma prawo posiadać duży wpływ na straty w kontekście wymywania, które mogą wynikać z niedostatecznych technik stosowania nawozów i zarządzania nawadnianiem.

Sadownicy muszą więc być świadomi rozpuszczalności nawozów w wodzie pamiętając jednakże, że zdolność nawozu do rozpuszczenia w wodzie nie zawsze jest jedynym odpowiednim wskaźnikiem dyspozycji przemieszczania się nawozu lub ewentualnie jego składników w glebie.